Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

2 maja, 2020 0 przez Mikołaj Online

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów naraz natomiast w pośpiechu, by pieniądze szybko trafiłyście do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą wtedy istnieć niepoprawne dane adresata, za wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego pracowania oraz pewnie zawierać za sobą nowe konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to trochę szkodliwe pomyłki, które możemy wykonać. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i tak zostanie przekazany do właściwej osoby (oczywiście, skoro nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zgłasza się nowe konto i planuje zasilić je przekazem z ważnego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W ostatnim faktu problem staje się zdecydowanie dużo istotny. Bank nie płaci za pomyłki klientów w niniejszej materii oraz chyba nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W ostatnim wypadku można jedynie umówić się z użytkownikiem i poprosić o zwrot różnicy w liczbach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona cena będzie jaśniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie wykonany. W wypadku za długich przelewów z chwilą przyszłą bogata w porządku natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak aby dostępna cena była grubsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najznaczniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za niewielki lub zbyt długi czas cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o braku, lub przelew nie jest przygotowany i gość z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w kolejności cyfr lub niewłaściwe ich wejście to obecnie zupełnie inna rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na zakończone konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w czasie kilku dni roboczych (czas oczekiwania może kłócić się w relacji od regulaminu, w wybranych bankach jest ledwie dzień, w drugich nawet ponad tydzień). Jeśli natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze dotrą na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma inna osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji z banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z zakresu bankowości internetowej – dostępne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie przeważnie jest możliwa (szukaj nowości w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest dodatkowe, a skoro nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank zapewne nie zgodzić się na cofnięcie przelewu, gdy w regulaminie jest zapis, że agencja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wówczas a regułą (znów zależy jedynie z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Szacuje się też duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli transakcja nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), można ją odkręcić. Jednak gdy pieniądze poszły teraz na inne konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz ewentualnie wtedy w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Stanowi wówczas a zdecydowanie silna opinia, nie obowiązek. Na mocy zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie dobre z specjalnym daniem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na mocy zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest odpowiedzialny do dania korzyści w krwi, a jak to ciężkie, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w kryzysie było wówczas bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, jaka wymaga odebrać swój majątek. Absolutnie nie ma gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie istnieje natomiast częścią oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas drogo kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa procedura jest realizowana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała znane i chce zaangażowania pracowników instytucji. W relacji z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Oczywiście są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank podejmie się uwadze w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam coraz bardzo. W relacji od firmy pewno żyć więc opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę