W jaki sposób ginekolog sprawdza ciążę?

W jaki sposób ginekolog sprawdza ciążę?

23 stycznia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Z chwilą, gdy dziewczyna potwierdzi u lekarza ginekologa swój błogosławiony stan, może wejść pod jego profesjonalną opiekę. Nadzorowanie przebiegu ciąży gwarantuje bezpieczeństwo mamie oraz dziecku, które jest jeszcze nienarodzone.


Jak lekarz ginekolog sprawdza u kobiet ciążę?

Im szybciej znajdziesz się pod opieką lekarza ginekologa tym lepiej. Dlatego, jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży nie powinnaś zwlekać z wizytą u ginekologa. Po potwierdzeniu ciąży – poprzez USG – lekarz ginekolog wypisuje pacjentce skierowanie na dodatkowe badania. Wśród nich znajdziemy:
* oznaczenie czynnika Rh, które pozwala wykluczyć u kobiety konflikt serologiczny,
* morfologia krwi oraz badanie moczu,
* stężenie cukru we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* badanie cytologiczne,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV oraz HCV,
* oznaczenie czynnika WR.

Podczas pierwszego trymestru ciąży istotne są systematyczne wizyty u lekarza oraz wszystkie badania, które pozwalają sprawdzić, czy zarodek rozwija się w sposób prawidłowy. Wśród tych badań, które matka musi obowiązkowo wykonać znajdują się:
* morfologia,
* badanie moczu,
* cytologia oraz badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.

Po 20 tygodniu ciąży należy zrobić testy na cukrzycę ciążową, która jeśli jest nieleczona prowadzić może do uszkodzenia płodu. W przypadku kiedy zostanie ona stwierdzona matka obowiązkowo musi być pod opieką lekarza ginekologa oraz diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży matka musi dodatkowo wykonać badanie KTG. Przed terminem porodu robi się też jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży matka może otrzymać skierowanie od lekarza do pozostania w szpitalu do rozwiązania.

zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu

0 0 votes
Daj ocenę